HELP! – průvodce pro prváky NA FEL

Ahoj! Jsme studenti z klubu +/–FEL a připravili jsme pro tebe průvodce HELP!, aneb vše, co potřebuješ jako prvák vědět. Snažili jsme se dostat vše podstatné na jednu stránku, protože víme, že informací je hodně, a dohledávat je po různých webech není úplně nejjednodušší, když nevíš, kde hledat.

Prezentaci z přednášky HELP! na téma zkouškového období, která se konala 6. 12. 2023, najdeš zde.

Nezapomeň nás sledovat na sociálních sítích!

Aktualizováno: prosinec 2023

Co si na začátku zařídit?

Průkaz studenta je jednou z věcí, které rozhodně potřebuješ. Kromě toho, že se s ním prokazuješ na studijním oddělení, platíš s ním za obědy v menze a využíváš další služby, ti totiž otvírá přístup do budov ČVUT. Proto by sis ho měl pořídit ještě předtím, než začneš chodit na výuku. Průkaz studenta ti vydají v kartovém centru ČVUT, které je dočasně přesunuto do budovy Jugoslávských partyzánů 3, vchod B3 (spodní), Praha 6, do 3. patra. Máš na výběr ze dvou verzí průkazů: Průkaz ČVUT a Průkaz ČVUT s licencí ISIC.

Vydání a prodloužení platnosti průkazu ČVUT je zdarma, za průkaz s licencí ISIC se platí (vydání 480 Kč, prodloužení platnosti každý rok 250 Kč), ale zároveň získáš nárok na mnoho studentských slev a výhod. Kartové centrum je v září typicky velmi vytížené. Pokud nechceš čekat ve frontě (funguje zde vyvolávací systém, jaký je na větších úřadech a poštách), můžeš se na webu objednat na konkrétní termín návštěvy. Více informací a rezervace termínu je na stránkách VIC ČVUT.

Asi tě nepřekvapí, že na technické univerzitě máme spoustu informačních systémů, se kterými se budeš denně setkávat.

Heslo ČVUT bude tvým přístupovým klíčem do většiny školních počítačových systémů, které budeš během studia používat. Pokud jsi na ČVUT ještě nikdy nestudoval(a), budeš pro nastavení hesla potřebovat kód přihlášky. Heslo ČVUT si nastavíš zde, dozvíš se tam i svoje uživatelské jméno. Po nastavení hesla se můžeš zkusit přihlásit třeba do systému KOS, kde uvidíš svoje předměty a rozvrh.

Aby to nebylo tak jednoduché, pro školní e-mail a Wi-Fi si musíš nastavit heslo jiné.

Školní e-mail můžeš po nastavení „hesla FEL“ navštívit prostřednictvím webového rozhraní nebo si jej přidat do e-mailového klienta. Informace k přístupu do e-mailu najdeš na stránkách SVTI FEL. Tvá adresa je username@fel.cvut.cz Pár důležitých rad k e-mailu:

 • Pravidelně kontroluj školní e-mail. Budou ti na něj psát vyučující nebo třeba studjiní oddělení. Nechceš přeci propásnout nic důležitého.
 • Když budeš komunikovat s někým na fakultě, piš ze svého školního e-mailu. U soukromých e-mailových adres nemají adresáti ověřeno, kdo jim ve skutečnosti e-mail poslal, navíc takové e-maily často padají do spamu.
 • Automatické přeposílání e-mailů ze školního účtu na soukromý je zakázáno. Můžeš ale použít e-mailového klienta.
 • Pokud po přihlášení vypadá webové rozhraní Horde jako ze začátku století, odhlaš se a na přihlašovací stránce změň mód na dynamický.
 • Alternativně si můžeš v systému Usermap nechat vytvořit e-mail s doménou @student.cvut.cz.

Budovy ČVUT jsou pokryty Wi-Fi sítí eduroam. Je to mezinárodní jednotná univerzitní Wi-Fi, ke které se můžeš připojit i v budovách dalších vysokých škol a jiných institucí. Připojit se na eduroam je však o něco složitější než na běžnou Wi-Fi. Nejprve je potřeba si nastavit heslo na eduroam a do zařízení je potřeba stáhnout certifikát, který zajistí bezpečné připojení. Postup je na webu SVTI FEL. Připojit se k eduroamu je možné i jednodušší cestou bez instalace certifikátu, to ale z hlediska bezpečnosti nedoporučujeme.

Oficiální informace k počítačovým systémům pro nové studety

Městská hromadná doprava je v Praze v porovnání s většinou českých měst levná, pro studenty obzvlášť. Například roční studentské jízdné po Praze tě vyjde jen na 1280 Kč. Pořídit si ho můžeš v různých podobách:

 • Kupón v papírové podobě si můžeš koupit na prodejních místech dopravního podniku, nejbližší ke škole je v podchodu na stanici metra Dejvická. Jako průkazka ke kupónu ti poslouží tvůj průkaz studenta.
 • Nebo si můžeš pořídit kupón v elektronické podobě, který můžeš mít „nahraný“ na kartách
  • Lítačka,
  • InKarta,
  • bankovní karty Visa nebo MasterCard
  • nebo v mobilu v aplikaci PID Lítačka.

Elektronický kupón má tu výhodu, že si ho v případě ztráty karty nemusíš kupovat znovu. Pokud už navíc některou z uvedených karet máš nebo chceš používat kupón v aplikaci a zároveň máš studentský průkaz ISIC, můžeš si vše zařídit zcela online v aplikaci PID Lítačka nebo na webu. Nikam už potom nemusíš chodit a můžeš rovnou jezdit.

Na rozdíl od předchozích věcí to tolik nespěchá a není to ani potřeba, ale možná najdeš čas na to zaregistrovat se v Národní technické knihovně, nebo jak tu říkáme, v NTKáčku. NTK je víc než jen knihovna, většina studentů si tu žádné knihy nepůjčuje. Především je to dobré místo, kam si můžete přijít sednout a učit se. Setkávají se tu studenti z různých vysokých škol. Zároveň ti registrace v NTK nabízí přístup k široké paletě elektronických informačních zdrojů. Jako student ČVUT máš registraci v NTK zdarma.

Web Národní technické knihovny

budova Národní technické knihovny

V budově NTK sídlí v 5. patře také Knihovna ČVUT. Tady si můžeš třeba půjčit skripta na celý semestr (požadavek na půjčení se zadá online, vyzvednutí u pultu ve 2. patře). Knihovna ČVUT také nabízí exkurze, kde se můžeš dozvědět více o tom, jak to v NTK funguje.

Pokud máš radši, když si do studijních materiálů můžeš psát vlastní poznámky, můžeš si skripta koupit v univerzitním knihkupectví, které také najdeš v budově NTK.

ČVUT potřebuje znát tvoje číslo účtu, aby ti na něj mohlo posílat stipendia. Stipendium můžeš získat za vynikající prospěch, ale třeba také za to, že nemáš trvalé bydliště v Praze. Číslo účtu se nastavuje v systému KOS. Po přihlášení klikněte na ikonu a na stránce zvolte Upravit údaje.

Screenshot stránky Osobní údaje v KOS.

Výplata stipendií potom probíhá přes systém TZS, kde si můžeš zobrazit podrobnosti. Více informací o stipendiích najdeš níže nebo na intranetu.

V prvním semestru ti všechny povinné předměty zapíše studijní oddělení.Ve většině studijních programů je ale v prvním semestru doporučeno zapsat si také nějaké povinně volitelné nebo volitelné předměty. Mezi volitelné předměty patří také tělocvik. Jaký je doporučený průchod studiem pro tvůj studijní program zjistíš na stránce se studijními plány. Jak si zapsat předmět se dozvíš níže.

Užitečné může být také přečíst si aktuální vyhlášku k zápisům do semestru, kde najdeš spoustu dalších podrobností ohledně zapisování předmětů.

Poznámka: Povinnost uzavřít si zápis pro prváky v 1. semestru bakalářských programů neplatí. Uzavře se ti automaticky.

Kde najdu...?

Při studiu na FEL je dobré být v obraze, jenom tak ti nic podstatného neuteče! Rozhodně bychom ti doporučovali pravidelně kontrolovat interní aktuality pro studenty, kam dává fakulta informace o důležitých věcech, jako jsou například informace k zápisům předmětů nebo stipendiím. Vyplatí se taky pravidelně kontrolovat školní e-mail.

K hodně informacím týkajícím se procesu studia a fungování fakulty se doklikáš také z webového rozcestníku pro studenty. Pokud hledáš nějaký konkrétní systém nebo stránku, zkus se podívat do našeho odkazníčku.

Pokud potřebuješ řešit nějaké formální záležitosti týkající se studia, obrať se na studijní oddělení. Každý studijní program má svoji studijní referentku, která tyto záležitosti vyřizuje. Na studijní se také můžeš obracet s žádostmi o zápis nebo rušení předmětů, které nemůžeš provést sám v KOSu. Jiné formální žádosti je potřeba podávat na předepsaném formuláři, některé je možné podávat i elektronicky. Potvrzení o studiu si můžeš stáhnout v KOSu.

A kdybys chtěl poradit od ostatních studentů, připoj se na fakultní Discord! Najdeš tu víc než jen rady, hlavně skvělou komunitu FELáků a FELaček.

V každém případě platí: Pokud máš nějaký problém se studiem, řeš ho včas! Vyplatí se to.

Svůj rozvrh můžeš najít hned ve třech školních informačních systémech. Je jen na tobě, který se ti bude používat nejpohodlněji.

 1. Taková klasika je systém KOS (zkratka pro Komponenta Studium). V menu zvolíš Rozvrhy > Rozvrh uživatele. Žlutou barvou jsou tu vyznačeny přednášky, zelenou cvičení a modrou laboratoře. Červenou barvou se vyznačují kolize, tedy když máš zapsáno více předmětů v jeden čas. V KOSu vidíš rozvrh platný pro celý semestr. Předměty, které se vyučují ob týden, jsou označeny nápisem LICHÝ nebo SUDÝ.
 2. Svůj rozvrh uvidíš také v systému FelSight. Po přihlášení se ti zobrazí rozvrh platný pro aktuální týden, ale můžeš se pohybovat v kalendáři a zobrazit si tak i další týdny. Další rozvrhy můžeš najít pomocí vyhledávání.
 3. Pro úplnost ještě dodejme, že třetím místem, kde můžeš najít rozvrhy, je stránka Rozvrhy na intranetu FEL. Tady můžeš najít rozvrhy celých předmětů nebo konkrétních místností. Svůj rozvrh si v tomto systému zobrazíš po přihlášení v UDB, odkaz najdeš ve svém profilu. Rozvrhy jsou tady vypisovány zvlášť pro každý týden semestru.

Ve všech třech systémech ale v rozvrhu najdeš v podstatě stejné informace. Na obrázku z KOSu vidíš v pravém horním rohu číslo paralelky. Dále tu máme čas, kód předmětu (celý název předmětu zobrazíš po kliknutí), vyučující a místnost.

Rozhodně bys měl vědět, že FEL není jenom v Dejvicích. Výuka probíhá také v budově na Karlově náměstí a některé jednotlivé předměty také v dalších budovách. Proto je potřeba se pořádně podívat na kód místnosti, který vypadá například takto:

T2:D3209 nebo KN:E107

První část označuje budovu:

Když už víš, ve které budově se učebna nachází, můžeš použít navigaci v aplikaci FelSight, která tě navede přímo do učebny. Nebo můžeš zkusit dešifrovat kód místnosti sám.

Druhá část označuje blok. To má smysl hlavně v Dejvicích, protože na Karlově náměstí probíhá téměř veškerá výuka na FEL v bloku (budově) E. Do ní se dostaneš, když za turnikety ve vchodu půjdeš rovně a vyjdeš na dvůr. Vchod do budovy E je napravo. Číslování bloků v Dejvicích je na obrázku (zdroj: FEL ČVUT).

Třetí část je samotné číslo místnosti. Číslo na pozici stovek označuje patro, takže třeba posluchárnu T2:D3-209 najdeš přímo nad vchodem na fakultu ve 2. patře a učebna T2:C3-54 je v chodbě v přízemí nalevo od vchodu. Místnosti v suterénu se označují například T2:C3-s143. Pokud potřebuješ do 5. patra nebo výš, musíš použít schodiště nebo výtah v daném bloku. Spojovací chodby mezi jednotlivými bloky v těchto vyšších patrech neexistují.

Blokům E1, F1, G1 a H1 v Dejvicích se říká halové laboratoře, zkráceně halovky. Do halovek se dostaneš průchodem v přízemí přes Katedru měření v bloku B3. Od hlavního vchodu prostě půjdeš pořád rovně. A teď pozor: když projdeš průchodem v přízemí hlavní budovy do halových laboratoří, ocitneš se v jejich 1. patře. xD Takže pokud hledáš například učebnu T2:G1-22, musíš v halovkách sejít o patro níž.

Už to chápeš?

Přejezd Dejvice – Karlovo náměstí

Z Dejvic na Karlák se nejrychleji dostaneš metrem s přestupem, ale existuje i přímá tramvaj. Mezi budovou FEL v Dejvicích a na Karlově náměstí počítej na cestu tak 25 minut, ale dá se to stihnout i o pár minut rychleji, když si pospíšíš na přestupu mezi metrem A a B na Můstku. O trochu pomalejší cestu nabízí tramvaj č. 18, která jede z Dejvic (zastávka Vítězné náměstí nebo Lotyšská) přímo na Karlovo náměstí. Je to  cesta podle Vltavy s hezkým výhledem, ale občas se tam tramvaj zasekne v kolonách.

V každém případě se nedá zvládnout dostat se z Dejvic na Karlák během 15minutové přestávky. Pokud si naplánuješ v rozvrhu hodiny v Dejvicích a na Karláku hned po sobě, nebudeš stíhat část hodiny. Někdy to vadí, někdy to vadit nemusí.

Hladový student – špatný student. Naše zkušenosti říkají, že matematická analýza se rozhodně líp chápe, když před ní zderivuješ nějaký ten pokrm.

ČVUT je na to samozřejmě náležitě vybavené. Studenti chodí na obědy nejčastěji do vysokoškolských jídelen, kterým se říká menzy. V Dejvicích máme menzy hned dvě:

 • Technická menza se nachází v budově Jugoslávských partyzánů 3, vchod B3 (spodní) ve 2. patře. Pokud ale uvidíš frontu až ven z budovy, věz, že to jsou právě hladoví studenti čekající na jídlo v menze.
 • Menza Studentský dům se nachází v ulici Kolejní, vchod do menzy je na terase. Ani tady se většinou nevyhneš frontám.
 • Ještě existuje menší menza Masarykova kolej, ale ta je momentálně zavřená.

Na Karlově náměstí najdeš v areálu ČVUT Výdejnu Karlovo náměstí, vchod je ze dvora. Výdejna znamená, že se tady nevaří, ale hotové jídlo se sem dováží ze Strahova. (Přemýšlej o implikacích tohoto tvrzení.)

Jídelníčky menz najdeš na Agatě nebo si můžeš stáhnout některou z mobilních aplikací. Platí pro tebe zvýhodněná studentská cena jídla, ale v tom případě musíš platit svým studentským průkazem, který si dobiješ v hotovosti u pokladny v menze nebo přes internet v aplikaci Strávník.

Fakty o placení v menze:

 • Konto do menzy je něco jiného než konto TZS.
 • Zůstatek na kontě do menzy si můžeš ověřit v aplikaci Strávník, nebo na terminálu u vchodu do menzy. Ukazuje se také při placení u pokladny.
 • Dobíjet průkaz platební kartou u pokladny nejde.
 • Platit platební kartou je možné, ale potom platíš plnou cenu jídla.
 • Zdržování u pokladny štve všechny ve frontě za tebou. Hotovost na dobíjení si připrav dopředu. Díky 🙂

Přímo v budovách FEL potom máme bufety. V Dejvicích ho najdete v 1. patře nad vchodem a na Karláku v budově E vlastně taky. V dejvickém bufetu můžeš vyzkoušet třeba legendární párek na tácku. Obě budovy se nacházejí v podstatě v centru Prahy, takže v okolí najdeš i množství restaurací a občerstvení od fast foodů až třeba po vietnamskou kuchyni.

Pokud si chceš raději nosit své jídlo, žádný problém. V Dejvicích si ho můžeš ohřát v mikrovlnce v místnosti T2:C4-155 (poblíž bufetu). Na Karlově náměstí najdeš mikrovlnku ve studovně KN:E-125 (pod schody do 2. patra).

Máš čas mezi přednáškami a cvičeními a hledáš místo, kde se můžeš nerušeně učit? Nebo si prostě jenom chceš někam sednout?

V Dejvicích najdeš studovnu v přízemí naproti prostřednímu z páternosterů, říká se jí také FEL Café (označení místnosti je T2:D2-28, ale to se moc nepoužívá). Najdeš tam klasické stoly s židlemi, ale i pohovky a sedací vaky, na které se můžeš perfektně natáhnout. I když tu bude plno, nezoufej: o patro níž je ještě tichá studovna, kam se dostaneš z FEL Café po schodech. Studovna je otevřená v pracovní dny od 8 do 20 h, o víkendech od 8:00 do 17:30.

V místnosti T2:A4-404 máme také počítačovou studovnu s nádherným výhledem na Vítězné náměstí a Pražský hrad. I tady platí tichý režim. Počítačová studovna je z důvodu stavby dočasně uzavřena.

Krom toho můžeme v Dejvicích doporučit NTK, kam se chodí společně učit studenti z různých vysokých škol, a zdaleka ne jen těch dejvických. A kdybys chtěl učení opravdu hrotit, najdeš tady i noční studovnu, která je otevřená přes celou noc (vstup NTK3).

Na Karlově náměstí pak najdeš studovnu v 1. patře u schodů do 2. patra v místnosti KN:E-125. Studovna je otevřená v pracovní dny od 8 do 20 h.

Krom toho existují učebny, které můžeš využít k samostudiu, když v nich zrovna neprobíhá výuka. Některé se ti otevřou po přiložení průkazu studenta ke čtečce, některé se nezamykají a od ostatních ti půjčí klíč na vrátnici. Seznam učeben k samostudiu a jejich rozvrh

Studijní materiály k jednotlivým předmětům ti vždy doporučí konkrétní vyučující. Na fakultě máme systémy Moodle a CourseWare, kam vyučující dávají studijní materiály nebo třeba i úkoly a testíky. Tyhle dva jsou zdaleka nejpoužívanější, ale některé katedry ukládají materiály i na jiná místa. Součástí CourseWare je i odevzdávací a vyhodnocovací systém BRUTE, který si jistě oblíbí každý FELák už při jednom z prvních úkolů z programování. xD

Spíš než učebnice se na vysoké škole používají skripta. Skriptum je něco jako „soubor textů a obrázků z přednášek“, je hodně popisné a v klasické papírové podobě má levnou vazbu bez desek. Skripta si můžeš koupit v univerzitním knihkupectví (najdeš ho v NTK vedle vchodu NTK1) nebo půjčit v Knihovně ČVUT na 180 dní, tedy na celý semestr.

Skriptum Diferenciální a integrální počet funkcí jedné proměnné od Josefa TkadlceNěkteří vyučující ale dávají svoje rozsáhlé učební texty volně k dispozici, jmenujme třeba výbornou Abstraktní a konkrétní lineární algebru od doc. Jiřího Velebila. Určitě se také podívej na YouTube kanál fakulty, kde můžeš najít záznamy přednášek z řady předmětů. Materiály nebo videa můžeš samozřejmě hledat také na internetu.

Každopádně je jen a jen na tobě, jaké studijní materiály zvolíš. Nikdo tě nebude nutit pořídit si konkrétní skriptum (pokud ano, je to rozhodně špatně). Někomu se lépe učí na zkoušky ze skript, jiní nedají dopustit na svoje ručně psané poznámky z přednášek. Vyber si způsob, který je ti blízký.

Přátelské varování: Nenech se zlákat dostupností kvalitních studijních materiálů nebo záznamů přednášek a studuj průběžně. Zvlášť v matematických předmětech bývá látka docela náročná, i když je rozložená do 14 týdnů semestru. Představa, že se to stihneš naučit všechno od nuly před zkouškou, se obvykle neukazuje jako správná.

Potřebuješ si na FEL odložit bundu, kabát nebo nějaké zavazadlo? Žádný problém.

Když se v Dejvicích vydáš hned za vrátnicí doprava po schodech dolů, dojdeš k šatně. Šatna funguje jako v divadle, odevzdáš šatnářce svůj oděv a dostaneš token. Na začátku zimního semestru ale bývá šatna ještě zavřená a otevírá se až později. Oděvy, které v šatně zůstanou po zavírací době, najdeš u vrátného.

Hned vedle šatny najdeš také zamykací skříňky, do kterých si můžeš odložit svoje věci. O klíček od skříňky poprosíš na vrátnici. Vrátný ti půjčí klíč oproti dokladu, který ti po vrácení klíče vrátí. Obvykle se vrátnému dává průkaz zdravotního pojištění. Průkaz studenta mu totiž dát nemůžeš, protože by ses nemusel dostat přes zavřené dveře v budově. A doklady jako občanka nebo řidičák se zase nesmějí brát podle zákona do zástavy.

V Dejvicích může být pro nepřipravené nováčky problém najít v kritické chvíli to správné WC. Proto je lepší být připraven:

 • U páternosterů v blocích B1 a B3 najdeš pánské toalety.
 • U páternosteru v prostředním bloku B2 najdeš dámské toalety.
 • Výjimkou je suternén v bloku B3 (u šaten), kde jsou dámské toalety.
 • Obě toalety najdeš také v blocích A2, A3, A4 hned za prosklenými dveřmi z hlavní chodby a v blocích B1, B2, B3 na konci chodby.
 • V halovkách jsou toalety u schodů mezi bloky F1 a G1.

Pro potvrzení o studiu si nemusíš nikam chodit, protože ho získáš přímo v KOSu. Po přihlášení zvol v menu Studium > Dokumenty studia. Na této stránce si můžeš vygenerovat elektronické potvrzení o studiu v PDF, které je opatřené kvalifikovaným elektronickým podpisem s časovým razítkem. To znamená, že je platné stejně jako papírové potvrzení s razítkem.

Chceš dělat na FEL kromě studia i něco navíc, poznat se se skvělými lidmi a při tom se dobře bavit? Na FELu působí hned několik zájmových skupin studentů:

+/−FEL je zájmový klub studentů FEL pod Studentskou unií ČVUT. Jsme aktivní studenti, kteří chtějí, aby bylo studium na FEL co nejpříjemnější, a proto pořádáme různé akce, jako třeba orientační běh po fakultě, šachové turnaje nebo tematické kreativní workshopy. Spolupracujeme s fakultou na pořádání akcí pro veřejnost, a tím pomáháme budovat dobré jméno FEL. A nezapomínáme ani na podporu našich studentů, pro které pořádáme přednášky z cyklu HELP! a Jak na státnice. Ostatně tato stránka je naším dílem. Při tom všem je samozřejmě dost času a příležitostí na zábavu, setkávání a skvělé kamarády! Tak přijď mezi nás.

Čarodějky z dívčího studentského klubu wITches učí děti kouzlit. Co to znamená? Zaměřují se na děti ze základních škol a pomáhají jim ovládat roboty, programovat, pájet a skládat jednoduché elektrické obvody. Především se ale snaží všem ukázat, že technika je zábavná a může se jí věnovat opravdu každý. Vždy na podzim a na jaře vedou workshopy Boffina, Ozobotů, Micro:bitů, Scratche a Pythonu. Nechybí ani na akcích jako je Vědafest a MakerFaire, kde předvádí dětem svoje kouzla od hrajícího ovoce až po kouzelnické hůlky. Pokud bys i ty chtěla inspirovat holky a kluky tak se jim určitě ozvi.

eForce Prague Formula je tým mezinárodní soutěže Formula Student. Kluci i děvčeta se každý rok společně podílejí na vývoji a stavbě studentské autonomní elektrické formule, se kterou poté reprezentují FEL a FS na mezinárnodních závodech. Jestli máš zájem vyzkoušet si své teoretické znalosti v praxi, máš týmového ducha a formule tě zaujala, čekají právě na tebe! Kontakt: IG, FB.

oiSIDE je studentský spolek, který se vášnivě věnuje vývoji her a podpoře všech nadšenců do herního průmyslu. Komunita spojuje studenty, kteří sdílí lásku k tvorbě her, a společně tvoříme prostředí pro kreativní vývoj a vzájemnou inspiraci. Kromě toho se účastní a pořádají game jamy, kde můžeš rychle rozvinout své dovednosti a spolupracovat s ostatními na tvorbě nových her. V rámci oiSIDE se také věnují různým aspektům herního vývoje, ať už jde o programování, design, hudbu, nebo psaní příběhů, a jejich cílem je nejen rozvíjet dovednosti a znalosti členů, ale také podporovat jejich osobní projekty a ambice. Pokud se chceš zapojit do herní komunity, připoj se na Discord oiSIDE!

Kromě uvedených skupin, které jsou vyloženě spjaty s Fakultou elektrotechnickou, se můžeš zapojit i do řady dalších klubů, které spojuje Studentská unie ČVUT. Na kolejích se můžeš připojit do kolejních klubů: na Strahově Silicon Hill, v Podolí Pod-O-Lee, na dalších kolejích je najdeš taky.

Další studentské spolky najdeš i na stránkách fakulty.

Středisko ELSA poskytuje podporu studentům a uchazečům ČVUT se

 • specifickými poruchami učení
 • poruchami koncentrace pozornosti (ADHD/ADD)
 • poruchou autistického spektra
 • psychickým onemocněním
 • chronickým onemocněním
 • zrakovým postižením
 • sluchovým postižením
 • pohybovým postižením

Na jeho pracovníky se lze obrátit jak v oblasti výběru vhodného studijního programu, tak i při celém vlastním studiu na vysoké škole.  Mezi nabídku Střediska ELSA patří například

 • otestování v případě podezření na poruchy učení (dyslexie či dysgrafie)
 • zajištění navýšení času na testy
 • nácvik studijních strategií
 • převod studijní literatury do digitální podoby pro využití čtecími softwary
 • zajištění tlumočníků znakového jazyka či simultánního přepisu
 • ELSA také disponuje různým technickým vybavením a speciálními softwary, které si studenti se specifickými potřebami mohou vypůjčit pro usnadnění studia.

Jak funguje...?

Stejně jako se chod základních a středních škol řídí školním rokem, na vysokých školách máme akademický rok. Akademický rok 2023/2024 začíná 25. 9. 2023. Všechny další důležité termíny najdeš v časovém plánu akademického roku.

Akademický rok se dělí na dva semestry – první je zimní semestr a potom letní semestr. Každý semestr se potom dělí na výukové období, zkouškové období a prázdniny. Během výukového období se chodí na přednášky a cvičení podle rozvrhu. Během zkouškového období se chodí pouze na zkoušky v termínech, které si zapíšeš. Zimní semestr má nejprve 13 týdnů výuky, po kterých následují přes Vánoce zimní prázdniny. Po Novém roce zbývá ještě čtrnáctý týden výuky, na který navazuje 5 týdnů zkouškového období. Zhruba v polovině února pak začíná 14 týdnů výuky letního semestru a po nich následuje pětitýdenní letní zkouškové období. V červenci a srpnu jsou letní prázdniny, po kterých je ještě k dispozici jeden týden zkouškového pro opravné termíny. Pokud ale máš všechny zkoušky hotové, máš volno až do začátku dalšího akademického roku.

Některé předměty mohou mít vyučování pouze jednou za 14 dní, v lichém nebo sudém týdnu. Ale pozor! Liché a sudé týdny se nepočítají podle pořadí týdnu od začátku semestru. Jestli je 1. týden výuky v semestru lichý nebo sudý je vždy uvedeno v harmonogramu. Liché a sudé týdny se pak pravidelně střídají. Aktuální rozvrh pro daný týden najdeš také ve FelSightu, který liché a sudé týdny zohledňuje.

Zatím dobré? Tak ještě pozor na některé zákeřnosti. V letním semestru se stává, že několik státních svátků připadne na stejný den v týdnu. Aby kvůli svátkům neodpadávaly některé předměty vícekrát, vyhlašuje se náhrada výuky. To znamená, že ve vyhlášený den platí rozvrh pro jiný den v týdnu. V květnu je pak ještě rektorský den, kdy se neučí a místo školy se tak můžeš zapojit do univerzitních sportovních událostí. Opět platí, že pokud si nejsi jistý/á ohledně výuky, podívej se na aktuální rozvrh do FelSightu, který tyhle zvláštnosti zná.

Dne 20. 11. 2023 je děkanský den (neučí se).

Ve všech těchto zvláštních případech je dobré si vše ověřit s vyučujícími. Stává se, že na to oni sami zapomenou, externí přednášející o těchto zákeřnostech často ani nevědí. Zvlášť to platí u předmětů vyučovaných ve spolupráci s jinou vysokou školou (FTVS UK), kde může začínat a končit semestr jindy (později)!

Výuka většiny předmětů se skládá z přednášek a ze cvičení. U některých předmětů jsou místo cvičení laboratoře, ale v tom není žádný zásadní rozdíl. Některé předměty mohou mít pouze přednášky, některé pouze cvičení a takové Fyziky 1 a 2 mají přednášky, cvičení i laboratoře. Jak se ale liší?

Přednášky jsou prostě přednášky. Často se říká, že přednášky jsou oproti cvičením hodně teoretické, ale to záleží předmět od předmětu. Co odlišuje přednášky od cvičení mnohem přesněji je to, že na přednáškách se (krom otázek do publika) od studentů nevyžaduje žádná interakce nebo práce. Cílem je prostě vnímat, co říká přednášející, tabule a promítací plátno. Přednášky se v 1. ročníku obvykle konají ve velkých posluchárnách a bývají nepovinné (kromě přednášek o bezpečnosti práce).

Průběh cvičení a laboratoří se mnohem více podobá hodinám, jak je znáš ze střední školy. Na cvičeních z matematiky se počítají příklady a cvičící tě může zavolat k tabuli, na cvičeních z programování pracuješ v počítačové učebně a v jiných odborných předmětech se můžeš setkat s laboratorními úlohami. Na cvičeních se také často zadávají úkoly a píšou kontrolní testy. Cvičení probíhají v menším kolektivu (do ~20 studentů) v učebnách a bývají defaultně povinná. Požadovanou docházku a další pravidla obvykle oznámí cvičící na prvním cvičení.

Přátelské varování: Přednášky jsou sice nepovinné, ale je velmi dobrý nápad na ně chodit. Pokud ti přijde první přednáška moc jednoduchá, rozhodně je dobré přijít i na pár dalších. U některých předmětů náročnost rychle roste a látka na sebe navazuje. Pokud vynecháš, může se stát, že už se později budeš těžko orientovat. Na přednášky se snaž chodit i tehdy, když ti naopak budou připadat obtížně srozumitelné. U některých předmětů sice může ke zvládnutí zkoušky stačit účast na cvičeních, ale bude to mnohem těžší. Za stres ve zkouškovém ti to nestojí.

Pokud už se rozhodneš na přednášky nechodit, je dobré se domluvit s někým spolehlivým, kdo na ně chodí. Může tam zaznít nějaké důležité organizační sdělení nebo se třeba objeví látka, která není ve skriptech.

Pokud narazíš na nějaký problém (něčemu nerozumíš, něco ti nejde, jsi nemocný/á), řekni to včas svému cvičícímu. Cvičící ti pomůže, ale nesmíš to nechávat na poslední chvíli.

Z toho, že cvičení probíhají v menším kolektivu, vyplývá, že cvičení z jednoho předmětu probíhá víc v různých časech nebo i víc najednou s různými vyučujícími v různých učebnách a každý student chodí jenom na jedno z nich. Takto souběžně probíhající cvičení nazýváme paralelky. Pro představu na obrázku níže vidíš všechny paralelky předmětu B0B01LAG – Lineární algebra. Přednášky jsou ve všech systémech podbarveny žlutě, cvičení zeleně a laboratoře podle systému buď modře, nebo oranžově. Každý student pak chodí na jednu přednáškovou paralelku a jednu paralelku cvičení. Všimni si ale, že v našem příkladu jsou obě přednášky jedna paralelka (mají stejné číslo paralelky). Takže vlastně chodíš na dvě přednášky a jedno cvičení týdně.

Když už jsme se toho dotkli, řekneme si ještě něco o kódech předmětů. Možná tě zarazilo, proč máš ve svém rozvrhu místo názvu předmětu tyto divné shluky písmen a číslic. Je to proto, že předměty mohou mít několik variant určených pro různé studijní programy, které se mírně liší v probírané látce, požadavcích pro zápočet nebo počtu kreditů. Speciální kódy pak mají ještě varianty pro kombinované studium nebo studium v angličtině. Třeba ta Lineární algebra existuje pod kódy B0B01LAG, B0B01LAGA, B6B01LAG, A8B01LAG, BD5B01LAG, BE5B01LAL. Jaký je správný kód předmětu pro tvůj studijní program zjistíš ve studijním plánu, ať už na intranetu, nebo v KOSu, ale pravděpodobně to potřebovat řešit nebudeš.

Většina předmětů, které budeš na FEL studovat jsou předměty povinné, tedy ty, které pro vystudování musíš úspěšně dokončit. Pokud se ti nepodaří z povinného předmětu získat zápočet nebo uspět ani u jednoho pokusu zkoušky, můžeš si povinný předmět zapsat podruhé. Většina předmětů se vypisuje pouze v zimním nebo pouze v letním semestru, takže ho můžeš opakovat nejdříve za rok. Můžeš si ho sice zapsat i později, ale to nelze úplně doporučit. Při druhém zápisu můžeš opět použít plný počet pokusů na zkoušku. Pokud ale neuspěješ ani tentokrát, škola ti studium ukončí. Povinné předměty mají ve studijním plánu (na intranetu nebo v KOSu) roli P, PZ, PO nebo PS.

Povinně volitelné předměty (role PV) se vypisují ve skupinách. Za předměty z dané skupiny potom musíš získat předepsaný počet kreditů. Například na obrázku výše máme dvě skupiny povinně volitelných předmětů nazvané Programování (nutno získat alespoň 6 kreditů) a Úvod do inženýrství (nutno získat alespoň 4 kredity). Po rozkliknutí skupiny zjistíme, jaké předměty do ní patří:

Z toho plyne, že studenti programu LEB by měli absolvovat buď Úvod do elektrotechniky, nebo Úvod do bioinženýrství, protože oba předměty jsou za 4 kredity a to pro danou skupinu stačí. Mohou teoreticky absolvovat obojí a získat tím kredity navíc (o to méně si pak budou muset zapsat volitelných předmětů). I pro povinně volitelné předměty platí pravidlo ukončení studia po dvou neúspěšných zápisech téhož předmětu, takže pokud se ti nějaký PV předmět nepovede na první zápis, může být moudré si napodruhé zapsat jiný.

Všechny předměty, které nejsou ve tvém studijním plánu povinné nebo povinně volitelné, jsou volitelné. A to i tehdy, když nemají explicitně uvedenou roli V. Záleží vždy na studijním plánu pro program, který studuješ, takže předmět, který je v jiném programu povinný, ale v tom tvém ne, je pro tebe předmětem volitelným. Volitelné předměty si zapisuješ jednoduše proto, abys měl(a) dostatek kreditů. Za bakalářské studium potřebuješ nasbírat za všechny předměty (povinné, povinně volitelné i volitelné) dohromady 180 kreditů, stejně tak existují minimální počty kreditů, které musíš získat každý semestr. Víc podrobností najdeš v sekci Kredity a postup do dalšího semestru. Pokud bys náhodou nezvládl(a) nějaký volitelný předmět ani na druhý zápis, ze školy tě za to nevyhodí, ale potřetí si ho zapsat už nemůžeš.

Bude doplněno později.

Kredity jsou body, které slouží v zásadě k dvěma účelům:

 • Kredity hodnotí náročnost předmětu. Někdy tedy hodně přibližně. Každý předmět má přidělen určitý počet kreditů, čím náročnější, tím více kreditů. Pokud studuješ podle doporučeného studijního plánu, každý semestr budeš mít zapsané předměty dohromady za ~30 kreditů. Pozor na to, že náročnost není to samé jako obtížnost. Předmět relativně lehký na pochopení může vyžadovat hodně času stráveného prací na úkolech a tudíž být ohodnocen více kredity než jiný předmět, který je těžší.
 • Kredity hodnotí tvůj postup studiem. Když předmět úspěšně dokončíš, získáš daný počet kreditů. Získané kredity jsou pak důležité pro postup do dalšího semestru a dokončení studia. Získaný počet kreditů se za horší známku nebo opakování zkoušky nesnižuje, za každý úspěšně dokončený předmět vždy dostaneš plný počet kreditů.

Abys postoupil(a) do dalšího semestru, je potřeba podle Studijního a zkušebního řádu splnit na konci zkouškového dvě podmínky:

 • Povinné a povinně volitelné předměty, které jsi měl(a) zapsané podruhé, jsi úspěšně ukončil(a).
 • Získal(a) jsi minimální počet kreditů:
  Ve vyšších ročnících se podmínka minimálního počtu získaných kreditů kontroluje pouze jednou ročně po letním semestru.
  V odůvodněných případech můžeš požádat o individuální studijní plán a získat tak výjimku na minimální počet kreditů.
  Pozor: Kredity uznané z předchozího studia se do minimálního počtu kreditů za daný semestr/akademický rok nezapočítávají.

Když neuspěješ v některém předmětu, neboj se, můžeš si ho zapsat ještě jednou (obvykle příští rok). Při druhém zápisu předmětu už ale uspět musíš. Zároveň musíš uspět v tolika předmětech, abys získal(a) požadovaný minimální počet kreditů. Pokud to nezvládneš, škola ti studium ukončí.

Pro úspěšné dokončení bakalářského studia budeš potřebovat:

 • Úspěšně dokončit všechny povinné předměty.
 • Získat potřebný počet kreditů z každé skupiny povinně volitelných předmětů.
 • Získat celkově alespoň 180 kreditů (pokud studuješ podle doporučeného průchodu, budou ti kredity stačit).
 • Úspěšně složit (nebo si nechat uznat) zkoušku z angličtiny (nenechávej si ji na poslední semestr!).
 • A nakonec obhájit bakalářskou práci a složit státní závěrečné zkoušky.

Předběžné zápisy slouží k tomu, aby katedry zjistily, jaký je zájem studentů o jednotlivé předměty v příštím semestru, a podle toho mohly zajistit potřebnou kapacitu předmětů. Když si zapíšeš předmět v předběžném zápisu, přenese se ti i do řádných zápisů a pravděpodobně ti pak nebude hrozit, že by ses na daný předmět nedostal/a. Proto bys měl/a předběžných zápisů využít, hlavně pokud si chceš v příštím semestru zapsat nějaké povinně volitelné nebo volitelné předměty. Zejména o jazykové předměty bývá velký zájem a jsou brzy obsazené: když si je zapíšeš v předběžném zápisu, máš výhodu.

V období předběžných zápisů proto doporučujeme:

 • zkontrolovat si, že se ti v KOS na stránce Zapsané předměty objevily všechny povinné předměty, které máš mít v příštím semestru (podle studijního plánu),
 • zapsat povinně volitelné a volitelné předměty, které bys chtěl/a studovat v příštím semestru,
 • pokud ti některý předmět nejde zapsat, kontaktuj rozvrháře dané katedry.

Předběžné zápisy jsou nezávazné, takže si neboj teď zapsat předměty, i když ještě nevíš, zda si je budeš chtít nakonec zapsat. Může se stát, že ti nakonec bude takový předmět kolidovat s jiným v rozvrhu, takže se neboj si zapsat předmětů více jako alternativy. Můžeš si předběžně zapsat předměty za až 40 kreditů. Předběžné zápisy se na rozdíl od řádných zápisů neuzavírají tlačítkem Uzavřít zápis a kromě omezení na max. 40 kreditů nejsou kontrolovány žádné další podmínky.

Předběžné zápisy do letního semestru probíhají od 6. 11. 2023 do 16. 11. 2023, více informací najdeš v příslušné aktualitě. Předběžné zápisy do zimního semestru příštího akademického roku budou probíhat od 15. 4. 2024 do 26. 4. 2024.

Pozn.: Zapisování sportů na tělocviku se předběžné zápisy netýkají. Můžeš si sice v předběžném zápisu zapsat kód předmětu Tělesná výchova, ale nepřinese ti to žádné výhody: všichni studenti budou vpuštěni do zápisu sportů najednou.

Při zapisování předmětů a rozvrhu v KOSu je potřeba vědět, že jde o dvě odlišné věci, i když na sebe logicky navazují.

 1. Nejdřív musíš dostat předmět, který si chceš zapsat, do seznamu svých zapsaných předmětů. Seznam zapsaných předmětů najdeš v KOSu v menu Předměty > Zapsané předměty. Povinné předměty podle doporučeného průchodu bys měl(a) mít zapsané automaticky. Další předměty můžeš přidávat v menu Předměty > Zápis předmětu, kde je můžeš vyhledávat podle názvu, kódu nebo katedry. Druhá možnost (vhodná zejména pro povinně volitelné předměty) je najít si předmět ve studijním plánu (Předměty > Studijní plán) a zapsat ho odtud. V zapsaných předmětech můžeš mít předměty za maximálně 40 kreditů. (Více je možné si zapsat jenom na výjimku.)
 2. U zapsaného předmětu si potom vybereš paralelku, kterou si chceš zapsat do rozvrhu na stránce Rozvrh > Tvorba rozvrhu. V rozvrhu se ti budou šedou barvou zobrazovat všechny paralelky daného předmětu, některou si vybereš a kliknutím na ni si ji můžeš zapsat. U většiny předmětů vybíráš vždy konkrétní paralelku cvičení nebo laboratoře, přednáška se ti po zapsání cvičení objeví v rozvrhu automaticky.

Pro podrobnosti a termíny čti aktuální vyhlášku k zápisům v interních aktualitách.

V prvním semestru máš povinné předměty zapsané v rozvrhu od studijního oddělení. Studijní oddělení ti také zápis samo uzavře. Měnit předepsaný rozvrh lze jen po dohodě s vyučujícími.

S problémy se zápisem paralelek v rozvrhu nechoď na studijní oddělení, které s tím nic udělat neumí. Kontaktuj vyučujícího předmětu nebo rozvrháře dané katerdy.

Další podrobnosti o zápisech, které nejsou na začátku prvního semestru tak podstatné, budou doplněny později.

O tom, jak funguje výuka angličtiny na FEL, se podrobně dočteš na stránkách Katedry jazyků.

Zjednodušeně řečeno se angličtina liší od všech ostatních předmětů tím, že má oddělené kódy předmětů pro výukové kurzy na různých úrovních, které jsou nepovinné, a povinnou zkoušku. Abys zjistil(a), do jakého kurzu se máš zapsat, určitě udělej rozřazovací test a zapiš si předmět podle instrukcí v testu. Zkouška z angličtiny na úrovni B2 je však povinná pro všechny bakalářské studenty (stačí ji zvládnout kdykoli během bakalářského studia, ale rozhodně nedoporučujeme si ji nechávat na poslední semestr). Zkouška z angličtiny se zapisuje jako speciální kód B0B04B2Z. Tento kód fiktivního předmětu neobsahuje žádnou výuku, ale pouze zkoušku samotnou. Zkoušku z angličtiny si tak musíš zapsat poměrně dlouho dopředu, už při zápisech před zkouškovým, kdy chceš zkoušku skládat. Za zkoušku sice žádné kredity nedostaneš, ale pozor: i na ní se vztahuje pravidlo nejvýše dvou zápisů povinného předmětu. Zkouška má jako korekvizitu klasifikovaný zápočet z úrovně B1 (fiktivní předmět s kódem B0B04B1K).

Pokud máš uznávaný jazykový certifikát na úrovni B2 a vyšší, postupuj podle instrukcí na stránce úvodu k rozřazovacímu testu.

Zápisy tělocviku jsou složitější, protože tělocvik nezajišťuje fakulta, ale Ústav tělesné výchovy a sportu (ÚTVS) pro všechny fakulty ČVUT společně. Tělocvik je na FEL volitelný předmět. Pro zapsání tělocviku musíš:

 1. Nejprve si zapsat kód pro tělocvik v KOSu. To se nejsnáze dělá na stránce Předměty > Studijní plán, kde si rozklikneš skupinu Volitelné předměty > Tělesná výchova. Tady si můžeš vybrat z několika kódů:
  • A003TV si můžeš zapsat jednou během studia a získat tak za tělocvik 2 kredity.
  • TV-V1 je za 1 kredit a můžeš si ho zapsat každý rok.
  • Kódy TVV nebo TVV0 ti umožní zapsat další hodiny tělocviku navíc. Za ně ale už žádné kredity nedostaneš.
  • Vedle klasického tělocviku si můžeš zapsat také zimní nebo letní tělovýchovné kurzy (TVKZV a TVKLV).
 2. Když máš kód zapsaný v KOSu, přiřadíš si k němu konkrétní sport a hodinu na webu ÚTVS. Zapisování na sporty se otevírá pro celé ČVUT najednou (termín je na stránkách ÚTVS) a některé populární sporty bývají velmi rychle obsazené. Za některé sporty se platí poplatek, informace o placení jsou opět na stránkách ÚTVS.

Zapsaný tělocvik se ti neobejví v rozvrhu v KOSu ani jinde a je to v pořádku.

(V)tip: Tělocvik s kódem A003TV se v programu EEM uznává jako povinně volitelný humanitní předmět.

Prerekvizity a korekvizity jsou omezující podmínky, za kterých si můžeš předmět zapsat. Uvidíš je v KOSu na stránce předmětu nebo na stránce, kde se předměty zapisují, pod titulkem Omezení.

Prerekvizita je omezení znamenající, že předmět B si můžeš zapsat pouze tehdy, pokud jsi v některém z předchozích semestrů úspěšně dokončil, získal zápočet nebo měl zapsaný předmět A. Různé druhy prerekvizit jsou vysvětleny zde. Vyskytuje se občas například u předmětů, které na sebe tematicky navazují, třeba Fyzika 1 a Fyzika 2. Ještě nedávno byly prerekvizity poměrně časté a pořádně znepříjemňovaly život studentům, kteří některý předmět nezvládli. Dnes už je naštěstí takovýchto omezení málo.

Korekvizita je omezení znamenající, že předmět B si můžeš zapsat pouze tehdy, pokud jsi měl(a) dříve zapsaný předmět A nebo máš oba předměty zapsané alespoň současně. Typická korekvizita pro hodně předmětů s prací v laboratořích je předmět Bezpečnost práce v elektrotechnice (BEZB nebo BEZM). Z tohoto důvodu si studenti programů OI a SIT nemohou v 1. semestru zapsat žádný volitelný předmět v laboratoři, protože předmět BEZB mají až ve 2. semestru.

Zástupnost nebo ekvivalence znamená, že dva předměty s různým kódem jsou vzájemně zaměnitelné, tedy pokud například přestoupíš z jednoho programu na druhý a v obou jsou stejné nebo zástupné předměty, budou ti uznány. Zástupné předměty si samozřejmě nemůžeš zapsat oba najednou.

Zástupnost existuje i mezi variantami předmětu vyučovanými v češtině a v angličtině. Anglické varianty mají většinou anglický název a v kódu předmětu je na druhém místě písmeno E. I když jsi zapsán(a) na studium v českém jazyce, můžeš si říct, že budeš nějaké předměty studovat v angličtině. Stačí si zapsat anglickou verzi předmětu, jenom je potřeba dodržet pravidla pro studium v angličtině v českých programech. Pokud ti anglická verze zapsat nepůjde, obrať se na svoji studijní referentku.

Bude doplněno později.

Tady najdeš odkazy na většinu důležitých systémů a stránek používaných při studiu na FEL. Odkazy budou průběžně doplňovány.

Agata (menzy) Jídelníčky menz a aplikace Strávník (dobíjení konta v menzách).
Anketa Studentská anketa hodnocení výuky. Najdeš tady hodnocení předmětů vyučovaných na FEL.
CourseWare Výukové materiály a odevzdávání úkolů.
Download Stahování softwaru v rámci multilicencí ČVUT pro studenty.
Dspace Digitální knihovna ČVUT – repozitář závěrečných prací.
E-mail (Horde) Fakultní e-mailová schránka.
E-obchod E-shop ČVUT s literaturou a propagačními předměty.
Eprocesy Elektronické vyřizování některých žádostí na studijním oddělení.
GitLab Digitální repozitář pro projekty.
HelpDesk ČVUT Hlášení problémů se systémy a s budovami FEL (TPO).
Intranet pro studenty Důležité informace.
ISKAM Infosystém pro ubytování na kolejích.
Knihovna ČVUT Půjčování knih a skript, elektronické informační zdroje.
KOS Zapisování předmětů, rozvrhu, zkoušek, hodnocení.
Moodle FEL Výukové materiály a odevzdávání úkolů.
NTK Národní technická knihovna.
Portál ČVUT Portál ČVUT pro studenty.
Procesy Procesní portál ČVUT (info, jak se co vyřizuje).
Studuj ve světě Možnosti výjezdů do zahraničí (ERASMUS+, meziuniverzitní dohody, …)
SÚZ Správa účelových zařízení – koleje a menz.
TZS Transakční zúčtovací systém. Na tento účet ti chodí stipendia a můžeš z něj platit některé služby (např. parkování v garážích NBD) nebo poplatky na studijním oddělení.
UDB Vyhledávání lidí na FEL, nastavení hesla FEL a eduroam.
Usermap Vyhledávání lidí na ČVUT, nastavení profilu ČVUT.
ÚTVS Ústav tělesné výchovy a sportu – tělocviky a kurzy.
VIC Studentské průkazy, hesla, apod. (VIC ČVUT)