O projektu

Skupinka lvíčků z Fakulty elektrotechnické ČVUT se chystá vydat na zkušenou po České republice, protože by si rádi znalosti nabyté na fakultě vyzkoušeli v praxi a něčemu dalšímu se přiučili. Lvíčci budou putovat jako trekovatelné objekty po geocachingových schránkách v České republice s cílem navštívit všechny kraje ČR.

Pokud nechceš, aby u toho tvůj lvíček chyběl, stačí ho navrhnout v některém z nástrojů pro tvorbu 3D modelů a poslat nám ho k tisku. Celkem budeme vypravovat 12 lvíčků. V prvním kole dorazilo 5 lvíčků a stále zbývá 7 míst. Další podrobnosti k návrhu se můžete dočíst níže.

Návrhem a vypuštěním lvíčků celá zábava nekončí, ale naopak teprve začíná, protože můžete vyrazit hledat lvíčky po schránkách v ČR a pomáhat jim ve splnění jejich cíle nebo je jen přemístit někam dál. Zajímavé bude rovněž sledovat, kam všude už se který lvíček podíval a kolik krajů mu ještě zbývá (zejména pokud bude tvůj).

Lvíčci se zatím stále připravují na cestu, ale věříme, že již brzy první z nich vyrazí.

Pozn.: Návrh lvíčků by neměl být případnými vládní opatřeními o omezení pohybu nijak zasažen. Pokud by tato opatření trvala déle, může být vypuštění lvíčků pozdrženo. V případě významného prodloužení bychom zvážili také úpravu pravidel putování. Věřme ale, že to nebude nutné.

Navrhni si vlastního lvíčka

Aby mohli lvíčci vyrazit na cestu, musí je nejprve někdo vytvořit, což je první úkol v tomto projektu. Navrhni proto 3D model vlastního lvíčka, který vyrazí s ostatními do světa. O samotný tisk lvíčků se postaráme.

Pokyny k návrhu:

  • figurka nebo reliéf lvíčka
  • maximální rozměry 3,5×3,5×2 cm (pozor na použité jednotky u vašeho modelu)
  • na lvíčkovi je očko nebo dírka o průměru min. 4mm pro připevnění cedulky s kódem trekovatelného objektu
  • návrh by měl být uzpůsobený pro 3D tisk – zejména pokud půjde o figurku – tisk by neměl vyžadovat podpěry! Vyhněte se proto převisům, se kterými si 3D tiskárna při skládání jednotlivých vrstviček na sebe neporadí.
  • tiskárna má omezené rozlišení, proto, aby se lvíček vytiskl korektně, dodržujte minimální tloušťku stěn (detailů) a mezer větší než 0,8mm
  • při návrhu myslete i na to, že by lvíček měl snést hrubší zacházení, kterému při svých cestách může být vystaven
  • modely posílejte ve formátech 3MF, STL, OBJ nebo AMF na adresu pmfel@fel.cvut.cz

Pokud bude více návrhů lvíčků, než bude moct vyrazit na cestu – budou vybráni podle pořadí, ve kterém dorazili.

Máš vlastní tiskárnu nebo bys rád lvíčka vytvořil nějak jinak?

Kreativitu a aktivitu rádi podpoříme, proto pokud chceš, můžeš lvíčka vytisknout na vlastní tiskárně nebo ho vytvořit nějakým jiným způsobem. Lvíčka potom vyfotografuj a tuto fotografii nám zašli místo vytvořeného 3D modelu. Pokud bys nebyl mezi prvními, bud tvůj lvíček také zařazen do hlasování. Předání nebo vypuštění samotného lvíčka budeme řešit individuálně.

Pravidla putování

Cílem každého lvíčka je při svém putování navštívit všechny kraje ČR. Nový kraj se započítá ale pouze tehdy, pokud je do něj dopraven jinou osobou, než která ho donesla do předchozího kraje. Lvíčka není nutné přepravovat jen mezi kraji, ale můžeš ho i přesunout do nějaké další schránky a přiblížit ho tak ke splnění dalšího cíle.

Lvíčky, prosím, neumisťuj do schránek, které jsou těžko přístupné (mají terén větší než tři), aby zůstali přístupní i pro ostatní.

Pokud lvíčka vyzvedneš z keše, snaž se ho u sebe příliš dlouho nedržet a co nejdříve ho opět umístit někam dál, aby mohl pokračovat v putování.

Příběh lvíčků

Proč lvíčci vyráží do světa a čemu se chtějí přiučit? To už se brzy budeš moct dočíst zde. 🙂

Projekt připravuje studentský klub +/-FEL ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT.

Za pomoc při organizaci dále děkujeme Pavlu Píšovi, který je zároveň autorem tohoto nápadu, a Krištofu Pučejdlovi.

Vyhrazujeme si právo změny výše uvedených podmínek v průběhu projektu, ačkoliv se tomu budeme snažit co nejvíce předcházet.