O projektu

Lvíčci z Fakulty elektrotechnické ČVUT se vydali na zkušenou po České republice, protože by si rádi vyzkoušeli v praxi znalosti nabyté na fakultě a něčemu dalšímu se přiučili. Lvíčci putují jako trekovatelné objekty po geocachingových schránkách v České republice s cílem navštívit všechny kraje ČR.

Pokud nechceš, aby u toho tvůj lvíček chyběl, stačí ho navrhnout v některém z nástrojů pro tvorbu 3D modelů a poslat nám ho k tisku. Stále zbývá 6 míst! Celkem budeme vypravovat 12 lvíčků a zatím jich vyrazilo nebo se připravuje na cestu 6.

Návrhem a vypuštěním lvíčků celá zábava nekončí, ale naopak teprve začíná, protože můžeš vyrazit hledat lvíčky po schránkách v ČR a pomáhat jim plit cíl nebo je jen přemístit někam dál. Zajímavé je rovněž sledovat, kam všude už se který lvíček podíval a kolik krajů mu ještě zbývá (zejména pokud je tvůj). Kde se lvíčci právě nachází je možné zjistit níže nebo na stránce geocaching.com.

Pravidla putování

Cílem každého lvíčka je při svém putování navštívit všechny kraje ČR. Nový kraj se započítá ale pouze tehdy, pokud je do něj dopraven jinou osobou, než která ho donesla do předchozího kraje. Lvíčka není nutné přepravovat jen mezi kraji, ale můžeš ho i přesunout do nějaké další schránky a přiblížit ho tak ke splnění dalšího cíle.

Lvíčky, prosím, neumisťuj do schránek, které jsou těžko přístupné (mají terén větší než tři), aby zůstali přístupní i pro ostatní.

Pokud lvíčka vyzvedneš z keše, snaž se ho u sebe příliš dlouho nedržet a co nejdříve ho opět umístit někam dál, aby mohl pokračovat v putování.

Putování lvíčků a kde se právě nachází

V následující tabulce se můžeš podívat, které kraje už lvíček navštívil a kde se právě nachází.

123456
Čeká na vypuštění🔴
Hlavní město Praha 🟢🟢🟢
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj🟢
Karlovarský kraj🟢
Kraj Vysočina🟡
Královéhradecký kraj🔴🟡
Liberecký kraj 🔴🟢
Moravskoslezský kraj🟢
Olomoucký kraj
Pardubický kraj🟢
Plzeňský kraj🔴
Středočeský kraj 🟢🟢🔴🟡
Ústecký kraj
Zlínský kraj 🟡
Navštívené kraje 🟢, nezapočítaný kraj 🟡, aktuální poloha 🔴

Pozn: Údaje v tabulce nemusí být vždy aktuální. Skutečnou polohu lvíčka je možné najít na webu geocaching.com.

Aby mohli lvíčci vyrazit na cestu, musí je nejprve někdo vytvořit, což je první úkol v tomto projektu. Navrhni proto 3D model vlastního lvíčka, který vyrazí s ostatními do světa. O samotný tisk lvíčků se postaráme.

Pokyny k návrhu:

  • figurka nebo reliéf lvíčka
  • maximální rozměry 3,5×3,5×2 cm (pozor na použité jednotky u vašeho modelu)
  • na lvíčkovi je očko nebo dírka o průměru min. 4mm pro připevnění cedulky s kódem trekovatelného objektu
  • návrh by měl být uzpůsobený pro 3D tisk – zejména pokud půjde o figurku – tisk by neměl vyžadovat podpěry! Vyhněte se proto převisům, se kterými si 3D tiskárna při skládání jednotlivých vrstviček na sebe neporadí.
  • tiskárna má omezené rozlišení, proto, aby se lvíček vytiskl korektně, dodržujte minimální tloušťku stěn (detailů) a mezer větší než 0,8mm
  • při návrhu myslete i na to, že by lvíček měl snést hrubší zacházení, kterému při svých cestách může být vystaven
  • modely posílejte ve formátech 3MF, STL, OBJ nebo AMF na adresu pmfel@fel.cvut.cz

Pokud bude více návrhů lvíčků, než bude moct vyrazit na cestu – budou vybráni podle pořadí, ve kterém dorazili.

Máš vlastní tiskárnu nebo bys rád lvíčka vytvořil nějak jinak?

Kreativitu a aktivitu rádi podpoříme, proto pokud chceš, můžeš lvíčka vytisknout na vlastní tiskárně nebo ho vytvořit nějakým jiným způsobem. Lvíčka potom vyfotografuj a tuto fotografii nám zašli místo vytvořeného 3D modelu. Předání nebo vypuštění samotného lvíčka budeme řešit individuálně.

Níže je pro inspiraci fotka prvních pěti lvíčků, kteří vyrazili na cestu.

Projekt připravuje studentský klub +/-FEL ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT.

Za pomoc při organizaci dále děkujeme Pavlu Píšovi, který je zároveň autorem tohoto nápadu, a Krištofu Pučejdlovi.